Motywacje do podjęcia studiów podyplomowych są różne, wszystko uzależnione jest od potrzeb, warunków nauki, programu studiów, kosztów oraz kadry naukowej. Poniżej znajdziecie kilka porad, jak wybierać studia podyplomowe, na czym należy się skoncentrować i na co warto zwrócić uwagę, żeby wynieść ze studiów jak najwięcej...

Po co mi studia podyplomowe?

Pierwszy krok w wyborze odpowiednich studiów podyplomowych to precyzyjna analiza, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czy mamy już wiedzę teoretyczną z danego tematu, ale potrzebujemy więcej informacji praktycznych, spotkań z praktykami, odpowiednich kontaktów? Czy jest to nasze pierwsze zetknięcie się z daną dziedziną i potrzeba gruntownego przestudiowania tematu od podstaw. A może chcemy tylko zainwestować w siebie i planujemy podjąć studia podyplomowe by pożytecznie spędzać weekendy, spotykając się ciekawymi ludźmi i dyskutując na interesujące tematy?

Gdzie warto studiować?

Studia studiom nierówne. Ten sam program może być realizowany w odmienny sposób, zajęcia mogą zasadniczo różnić się jakością pod względem waloru dydaktycznego, w końcu świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na danej uczelni może powodować pozytywne skojarzenia u ewentualnego pracodawcy lub nie. Warto wziąć pod uwagę, czy uczelnia której ofertę rozważamy ma już doświadczenie w prowadzeniu studiów podyplomowych z danego tematu, ile edycji się odbyło, ilu słuchaczy je ukończyło. Dobrze wziąć też pod uwagę miejsce uczelni w rankingach oceniających jakość studiów magisterskich – można zakładać, iż uczelnie z czołowych miejsc nie pozwolą sobie na dopuszczenie do realizacji studiów podyplomowych o wątpliwej jakości.

W poniższym filmie znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z jakością kształcenia, ilością godzin, certyfikatami oraz zaświadczeniami, jakie możesz zdobyć w trakcie studiów podyplomowych. Ponadto, Michał Januszewski wskazuje, w jaki sposób odnaleźć sylwetkę naukową nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach kształcenia podyplomowego.

Ile trwają studia podyplomowe?

Warto zwrócić uwagę na liczbę godzin oferowanych w ramach studiów. Jeśli temat studiów jest rozległy, ma obejmować zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne, jest raczej mało prawdopodobne, że uda się takie założenie zrealizować w ciągu mniej niż 150 godzin dydaktycznych.

Zastanawiasz się nad poszerzeniem posiadanych kompetencji? A może chcesz zmienić pracę lub przebranżowić się? Edyta Paul, trener wewnętrzny z REHAU Polska, radzi na co należy zwrócić baczną uwagę przy wyborze studiów podyplomowych.

Jakie zajęcia można znaleźć w programie studiów podyplomowych?

Gdy już zwrócimy uwagę na liczbę godzin oferowanych w ramach danych studiów podyplomowych, przeanalizujmy dokładnie proponowany program zajęć. Spróbujmy logicznie ocenić, czy zawiera on różnorodne formy zajęć – wykłady, ćwiczenia, warsztaty – które pozwolą nam ugruntować wiedzę. A może mamy wrażenie, że program jest zbytnio „nadmuchany’ i jeden temat powtarza się w kółko na różnych, trwających wiele godzin przedmiotach? Warto poprosić o dodatkowe informacje na temat poszczególnych podobnie brzmiących zajęć i różnic między nimi, by upewnić, że głównym celem kierownika studiów nie było wygenerowanie jak największej liczby godzin w ramach studiów. Pamiętajmy, że dobry organizator studiów podyplomowych zawsze dysponuje programem studiów i poszczególnych zajęć i powinien nam go udostępnić, zanim zapłacimy za studia.

Kadra, czyli kto prowadzi zajęcia na studiach podyplomowych?

Sylwetki wszystkich prowadzących zajęcia w ramach danych studiów podyplomowych powinny być po krótce opisane, by można było dowiedzieć się o nich nieco więcej przed zdecydowaniem się na studiowanie. Nie należy jednak polegać na samych tytułach naukowych i biogramach – tytuły nie zawsze idą w parze z talentem dydaktycznym, a biogramy są zazwyczaj pisane przez samych prowadzących, z założenia są więc formą autoreklamy. Warto poszukać więcej niezależnych informacji na temat poszczególnych osób – czy to w Internecie czy chociażby dopytując o kolejne osoby w biurze organizatora studiów. Przedmiot wykładany przez dobrego dydaktyka wydaje się ciekawszy, mija szybciej i zostaje w głowie na dłużej.

Infrastruktura uczelni?

Nie po to idziemy na studia podyplomowe by posiedzieć na wygodnym krześle… Niby prawda, ale nieprzyjazne warunki utrudniają koncentrację uwagi i pełne zaangażowanie w zajęcia. Dobrze jest dowiedzieć się dokładnie, gdzie będą odbywać się zajęcia – najlepiej pytać o konkretną salę, gdyż piękny korytarz nie zawsze świadczy o wygodnej sali dydaktycznej. Barki, sklepy czy automaty z napojami też mogą okazać się sprzymierzeńcami w walce ze zmęczeniem po 6 godzinach zajęć w niedzielne popołudnie.

Ile kosztują studia podyplomowe?

W przypadku płatnych studiów podyplomowych ważne jest także to, na jakich zasadach będziemy zobowiązani je opłacać. Czy trzeba wpłacić całą kwotę, czy możliwa jest płatność w ratach, czy płatność ratalna kosztuje nas więcej, co się stanie gdy spóźnię się z opłaceniem raty, czy zobowiązani będziemy ponieść jakieś dodatkowe koszty w związku ze studiami (np. za materiały dydaktyczne) czy wszystko jest już w cenie. W przypadku studiów bezpłatnych, np. finansowanych z funduszy unijnych, dowiedzmy się dokładnie, czy jest jakaś okoliczność w wyniku której musielibyśmy zapłacić pełną kwotę za studia. Lepiej minimalizować ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek.

Jeśli mimo wszystko nie trafimy z wyborem studiów, dobrze jest mieć możliwość zrezygnowania z nich bez ponoszenia dużych kosztów – warto dowiedzieć się wcześniej, czy takie rozwiązanie jest oferowane przez daną instytucję. Jednakże stosując się do powyższych zasad, ryzyko jest minimalne.

Źródło: http://www.centrumprasowe.swps.pl