Programy studiów Executive MBA Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie znalazły się w prestiżowym rankingu najlepszych studiów MBA, który rokrocznie przygotowywany jest przez Financial Times. Zwycięzcą tegorocznego zestawienia został amerykańsko-chiński program prowadzony przez Kellogg/HKUST Business School.To już 16 edycja rankingu najlepszych studiów MBA, który powstaje na podstawie ankiet wypełnianych przez absolwentów kierunków trzy lata po zakończeniu edukacji (roczna próba obejmuje 4610 absolwentów) i autoewaluacji uczelni. Podstawowym kryterium oceny jest uzyskany awans i średnia ważona wysokość zarobków. Autorzy rankingu oceniają ponadto kadrę dydaktyczną i stopień umiędzynarodowienia programów.

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu zajął amerykańsko-chiński program prowadzony przez Kellogg/HKUST Business School, a drugie program Tsinghua University, prowadzony wspólnie ze słynną szkołą zarządzania i biznesu Insead. Na trzecim miejscu uplasował się program prowadzony przez francuską szkołę HEC Paris, brytyjską London School of Economics i amerykańską szkołę biznesu New York University Stern.

Polska w rankingu „FT” jest reprezentowana przez program łączony Aalto EMBA, firmowany przez fiński Uniwersytet Aalto. Program, który zajął 61. miejsce, jest realizowany przez Wyższą Szkołę Bankową w Poznaniu z uczelniami z Singapuru, Tajwanu i Korei Południowej. Na 72 miejscu uplasował się program prowadzony samodzielnie przez Akademię Leona Koźmińskiego.

"Świat biznesu ma dziś charakter globalny" – komentuje wyniki rankingu rektor Akademii Leona Koźmińskiego prof. Witold T. Bielecki. "Coraz więcej menedżerów pracuje w różnych miejscach na świecie, doglądając projektów inwestycyjnych, fabryk, rynków zbytu. Podróżują nie tylko wraz z pracą, ale także w poszukiwaniu dobrej edukacji. Dla wielu osób naturalnym wyborem miejsca na studia MBA pozostaje kolebka tych programów, a więc Stany Zjednoczone. Osoby bardziej ukierunkowane na rozwój osobisty wybierają Europę, bo tu przy okazji studiów mogą mieć styczność z wysokiej jakości kulturą i tradycją historyczną. Osoby najsilniej zmotywowane do osiągania sukcesów w biznesie wybierają właśnie Chiny" - wyjaśnia.

"Globalizacja dotyczy także naszego programu" – mówi dyrektor ds. programów edukacyjnych i rozwoju w ALK Sylwia Hałas-Dej. "Słuchacze rozpoczynający studia Executive MBA w tym roku odbędą tygodniową sesję na kampusie berlińskim najstarszej europejskiej uczelni biznesowej ESCP, z którą mamy podpisane porozumienie o współpracy. To bardzo wartościowy partner, o czym świadczy 12. miejsce programu ESCP Europe w rankingu EMBA FT” - dodaje.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce