Trzy krakowskie uczelnie: Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Rolniczy, już od 28 marca prowadzić będą wspólnie nowy i całkowicie unikatowy kierunek międzyuczelnianych studiów podyplomowych pod nazwą "Uwarunkowania i czynniki procesu reindustrializacji".

Celem studiów będzie współuczestnictwo w przygotowaniu kadr dla procesu reindustrializacji przedsiębiorstw, sektorów i regionów gospodarczych w Polsce, szczególnie w kontekście wyzwań, które wynikają z planowanego utworzenia strefy wolnego handlu oraz inwestycji: Unia Europejska - Stany Zjednoczone.

Kierunek Uwarunkowania i czynniki procesu reindustrializacji adresowany jest w pierwszej kolejności do absolwentów studiów II stopnia uczelni technicznych oraz uniwersytetów. Przyjęcie w poczet słuchaczy studiów jest efektem rozmowy kwalifikacyjnej, w której ocenione zostanie ogólne przygotowanie do uczestnictwa w studiach podyplomowych dotyczących reindustrializacji gospodarki. Organizatorzy kierunku liczą w szczególności na pracowników przedsiębiorstw przemysłowych, biur projektów, firm analitycznych, urzędów oraz agend rządowych i samorządowych ds. restrukturyzacji, parków technologicznych oraz specjalnych stref ekonomicznych.

Przedmioty, które prowadzone będą w ramach studiów:

  1. Długookresowe tendencje rozwoju przemysłu na tle przemian gospodarki światowej;
  2. Środowiskowe, prawne, ekonomiczne, finansowe i społeczne uwarunkowania reindustrializacji;
  3. Polityka przemysłowa i scenariusze reindustrializacji;
  4. Koszty energii czynnikiem alokacji przemysłu w skali globalnej;
  5. Techniczne i technologiczne czynniki reindustrializacji;
  6. Współpraca międzynarodowa w procesie reindustrializacji.


Absolwenci studiów uzyskają nową, wielo- i interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne, niezbędne do pracy w przedsiębiorstwach przemysłowych, biurach projektów, firmach analitycznych, w urzędach centralnych, wojewódzkich i samorządowych, w rządowych i regionalnych agendach ds. restrukturyzacji gospodarki a także w specjalnych strefach ekonomicznych, parkach technologicznych oraz inkubatorach przedsiębiorczości. Absolwenci studiów będą także przygotowani do prowadzenia działań w zakresie planowania i projektowania przedsięwzięć reindustrializacyjnych na poziomie przedsiębiorstw, sektorów i regionów.