Teoria gender wywołuje od dłuższego czasu ożywioną dyskusję na wszystkich, możliwych płaszczyznach życia społecznego. Interesują się nią naukowcy, politycy, hierarchowie kościelni, dziennikarze i każdy człowiek, który przez pomyłkę włączy swój telewizor lub radio. Gender jest już wszędzie, więc może warto bliżej poznać gender studies, czyli kontrowersyjne i interdyscyplinarne studia podyplomowe?


Na początek, w ramach wyjaśnienia, chcemy Wam zaprezentować najpowszechniejszą i najbardziej popularną definicję gender studies. Oto i ona: „Gender studies jest to interdyscyplinarny obszar badawczy obejmujący swym zasięgiem sposoby przejawiania się płci kulturowej, czyli męskości i kobiecości w społeczeństwach, oraz to, jak łączy się ona z instytucjami społecznymi, gospodarką, władzą, tożsamością i seksualnością.” Mamy nadzieję, że te słowa nie doprowadziły Was do nerwowego poszukiwania encyklopedii? Mamy nadzieję, że nie. Czy możemy zatem przejść do meritum, czyli przekrojowych studiów podyplomowych z zakresu gender? Widzimy las za rąk, a więc do dzieła.

Studia Podyplomowe w zakresie Gender przeznaczone są dla osób, które chcą zdobyć umiejętności oraz wiedzę z zakresu sposobów oraz metod skutecznego wdrażania praktyk antydyskryminacyjnych i równościowych. Wybrane przedmioty, które realizowane są w ramach studiów gender:

    • feministyczna krytyka literacka,
    • filozofia feministyczna,
    • historia feminizmu,
    • historia gender,
    • płeć i rodzaj w edukacji,
    • psychologia,
    • socjologia gender,
    • teologia feministyczna.

Przed absolwentami otwierają się dość szerokie możliwości zatrudnienia. Pracy można bowiem szukać w: instytucjach kulturalnych i pedagogicznych, organizacjach pozarządowych, których profil działalności opiera się na działaniach na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn oraz wykluczeniu społecznemu. Wiele ofert można ponadto znaleźć w ośrodkach i instytucjach badawczych, które specjalizują się w obszarze równości i potencjalnej dyskryminacji. Czy warto zatem zainteresować się studiami nad teorią gender? Wszystko zależy od Waszych zainteresowań i oczekiwań, ale jedno możemy Wam poradzić! Jeśli chcecie poznać naukę, która jest krytykowana codziennie w mediach, to lepszego sposobu nie znajdziecie!